0216 639 06 55 Pzt- Cmt 09:00 - 18:00 Mimar Sinan Cad. Şenay Sok. No:25 Eğitim Apt. Kat 1 D:3 Çekmeköy – İstanbul

Prekast su izolasyonu nasıl yapılır?

Prekast su izolasyonu, prekast cephe montajından sonra yapılan, ve düzgün yapılmadığı halinde ileriye yönelik ciddi sorunlar ulaştırabilecek önemli bir konudur. Prekast cephe panellerinin birleştiği bölümlerdeki derzlere yapılan bu uygulamanın çok dikkatli bir şekilde ele alınması gerekir.

Panel birleşim noktaları

Isı yalıtımlı prekast cephe panellerinin birleşim noktaları su izolasyonunun uygulandığı noktalardır. Aslında sadece prekast cephe panelleri değil, çatı silmeleri, kat silmeleri ve diğer prekast cephe elemanlarının da birleşim noktalarına izolasyon yapılır.

Prekast su izolasyonu açısından, grc cephe panelleri proje detay çizimi sırasında, yanyana geldiklerinde birbirine geçecek şekilde tasarlanır ve buna göre üretilirler. Bunun sebebi suyun prekast cephe panelleri arasında ilerlemesini engellemektir. Bu şekilde üretilmeyen prekast cephe panellerinden su sızması, olması gereken yönteme göre daha olasıdır.

Prekast cephe panellerinin derz noktalarına yerleştirilecek polistren fitiller aracılığı ile, paneller arası bırakılmış derz boşlukları kademeli olarak kapatılır. Ve bu noktalarda bina içerisine su kaçışı engellenmiş olur. Prekast su izolasyonu uygulamasında kullanılan fitiller farklı çaplarda olabilir. Paneller arasında bırakılacak açıklık boyutuna göre, farklı çaplarda fitiller kullanılabilir.

Fitil sonrası derz dolgu malzemesi uygulaması

Prekast su izolasyonu amacıyla panel aralarına çekilmiş olan dış cephe su yalıtım malzemesi polistren fitillerden sonra, prekast cephe malzemeleri derz boşluklarında kullanılmaya uygun değerlerde üretilmiş derz dolgu malzemesi kullanmak gerekir. Farklı renklerde olabilen bu silikon malzemeler, panellerin birleşim noktalarına uygulanarak, fitilin sağladığı dış cephe su yalıtımının katlanarak güçlendirilmesinde büyük rol oynar. Doğru silikonlama yapıldığında, prekast malzemeden içeri su girebilmesi mümkün değildir.

Prekast cephede kullanılacak olan derz dolgu mastiğinin, yırtılma dayanımı yüksek olmalıdır. Ayrıca kabarcık kürlenmesi gerekmektedir. Birçok yüzeye yapışabilir olması, uygulama sırasında kolaylık sağlayacaktır. Ancak yüzey yapışkanlığının hızlıca kaybolması da, uygulamadan hemen sonra toz zerreciklerinin yapışmasını engelleyerek mastiğin rengini kaybetmesi veya kabarcık oluşumunu engellemesi açısından kritik öneme sahiptir.

Prekast cephede derz dolgu malzemesi seçimi konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bu konuda yazdığımız yazımızı okumanızı öneririz. İlgili yazımızda, hatalı dış cephe su yalıtım malzemesi seçiminin hangi sonuçlara yol açtığını anlattık.

About the author

Leave a Reply

Fiyat Teklifi Al
Whatsapp'dan Gönder